Kolejny miesiąc czas zacząć - okazja do ogarnięcia się, usystematyzowania, uspokojenia. Ostatnio mam bardzo nerwowy czas w pracy, a kiedy jest się kłębkiem nerwów - wszystko denerwuje. Wiem, że przejmuję się niektórymi rzeczami niepotrzebnie, nie wiem sama dlaczego nie potrafię wyluzować. Spokojne oddechy nie pomagają, przekonywanie samej siebie, że przecież to nie zależy ode mnie - też nie. Nie wiem sama czy zacząć pić melisę czy zacząć chodzić na jogę. Niemniej muszę znaleźć na to sposób, bo męczy mnie niepokojące kłucie w sercu... mój organizm mówi, że coś jest nie tak i czegoś jest za dużo.
W Internecie roi się od sposobów walki ze stresem: relaksacja, autohipnoza, pozytywne myślenie... niestety chyba mnie to nie przekonuje. To zbyt wirtualne i odległe, ja skupię się na rozwiązaniach bardziej praktycznych i zdroworozsądkowych.
- Moim głównym źródłem stresu jest praca. Łatwo powiedzieć: "rzuć ją - będziesz zdrowsza, po co ci to?", trudniej zrobić. Nawet mała niezależność finansowa smakuje dobrze. Czasem zdarzają się bardzo nerwowe dni, muszę się wtedy sama przekonywać, że przecież od tej pracy nie zależy moje życie, nie mam na utrzymaniu rodziny, jak ją stracę - nic się nie stanie. Pewne rzeczy nie zależą ode mnie, najważniejsze, żebym robiła "swoje" z należytą starannością, żeby nikt nie miał mi nic do zarzucenia. Muszę zaakceptować to, czego nie mogę zmienić. Niektórzy muszą sobie pokrzyczeć, dla nich to też bardzo nerwowy czas, nie muszę ich słuchać.
- Kolejnym punktem jest uczelnia. Tutaj najłatwiej sobie będzie poradzić ze stresem dobrym przygotowaniem. Kiedy będę przygotowana na różne przeszkody - nic mnie nie zaskoczy. Jeśli coś będę miała dobrze przećwiczone, przeczytam dany tekst kilka razy więcej, zyskam pewność, która zaoszczędzi mi wiele nerwów. Muszę sobie również uświadomić moje mocne i słabe strony - kiedy je wyraźnie określę, będę wiedziała jak nad sobą pracować. Przykładem są wystąpienia publiczne i wypowiadanie się przed innymi ludźmi - jeśli to przećwiczę, przemyślę temat, popracuję nad tym - będzie mi łatwiej. Owszem, na początku zawsze temu będzie towarzyszyło zdenerwowanie, ale kiedy będę to robić n-ty raz, nie będzie to robiło na mnie wrażenia. Po prostu do your best!
- Dużo różnych rzeczy dzieje się dookoła mnie. Jestem taka, że wszystkie emocje chowam głęboko w środku, nie dzielę się nimi, po prostu wychodzę z założenia, że szkoda słów na moje personalne wywody, wolę rozmawiać o czymś przyjemnym, mniej znaczącym. Gdybym otwarcie mówiła o tym, co kłębi się we mnie w środku, na bieżąco, nie byłabym takim wielkim rozedrganiem wewnątrz! Rzeczy spychane w ciemne zakamarki psychiki - zostają tam, zajmują nas i zatruwają od środka. To proste. Po prostu powinnam upuszczać emocje, które we mnie się kotłują... Spotkać się z przyjaciółmi, pośmiać, ale i również porozmawiać o ważnych rzeczach. Jakaś impreza po świętach, morze alkoholu i szaleństwo na parkiecie też pomoże w odzyskaniu równowagi emocjonalnej.
- Kolejnym punktem jest niskie poczucie własnej wartości z którym walczę. Nie można podchodzić do życia z pozycji człowieka przegranego. Tyle osób udowadnia mi, że każdy człowiek jest wspaniały przez samo to, że JEST. Ja też :) i nie ma co się nad tym rozwodzić. Jestem w czymś dobra, w czymś gorsza, ale póki staram się być dobrym człowiekiem, nie powinnam mieć kompleksów na tym tle. Zawsze znajdzie się ktoś, kto skrytykuje coś co robię, ale jeszcze nie urodził się nikt, kto dogodziłby wszystkim. Muszę się skupić na tym, co robię dobrze, podszlifować to, co mi wychodzi gorzej, ale przecież życie, to ciągły proces uczenia się i ulepszania. Trzeba tworzyć swój pozytywny autoportret. Szkoda czasu na bycie wycofanym.
- To ja wybieram nastawienie do świata. Oczywiście - mogę wstać z łóżka, spojrzeć za okno (!), załamać się pogodą, zimnem, obowiązkami, brakiem czasu, beznadzieją w pracy itp. Ale mogę wybrać tą lepszą drogę. Wstać troszkę wcześniej, zrobić sobie dobrą kawę, śniadanie, powoli pójść na przystanek, odpalić fajną muzykę, pomyśleć: ej, to będzie dobry dzień!, odezwać się do kogoś z kim dawno nie rozmawiałam, pójść na salsę, na siłownię, odwiedzić przyjaciółkę, wypić z nią dobrą herbatę... można wymieniać w nieskończoność. Lepiej zauważać te promyczki, które dają siłę.
- Trzeba zainwestować w siebie "od środka" - człowiek, który się sypie od środka, nigdy nie będzie szczęśliwy. Czas zacząć się wysypiać, dobrze odżywiać, zapomnieć o niezdrowych zapychaczach, zobaczyć jak smaczne może być zdrowe odżywianie - przecież to coś, co lubię i coś co daje mi radość. Jak sobie pomyślę, że odżywiam się zdrowo, ruszam się, wcinam warzywa - wiem, że dbam o siebie, dotleniam się... po prostu moje ciało jest szczęśliwe i zadbane = ja jestem szczęśliwa i zadbana (nawet jeśli nie mam czasu na pomalowanie paznokci;).
Tłumienie wszelkich emocji w sobie - szczególnie tych negatywnych - niestety nie jest niczym dobrze. Mamy określony zasób, które w którymś momencie będzie na granicy wytrzymałości. I wtedy wszystko się toczy w niekontrolowany dla nas sposób. Negatywnych emocji jest tyle, że nas dosłownie paraliżują...
OdpowiedzUsuńStres jest włączony w nasze życie, mnie także często dotyka. Nawał wymagań od otoczenia, praca magisterska, chęć dążenia do ideału, próba samorealizacji na kilku płaszczyznach, wymagania które stawiam sama sobie sprawiają, że czasami pękam. I wtedy najlepiej pobyć z samym sobą.
Nie ma dobrej metody na walkę ze stresem, każdy wybiera taką, jaka działa w jego przypadku. Ja lubię się wtedy wypłakać i obejrzeć ulubioną komedię romantyczną. Wkładam grube skarpety, przykrywam się kocem i spędzam czas nad książką. Albo robię sobie krótką drzemkę, zawsze po niej czuję się lepiej.
Mam nadzieję, że problemy w pracy i stres im towarzyszący szybko znikną i nie odbije się to w żaden sposób na Twoim zdrowiu.
Trzymaj się cieplutko i do jutra :)